Bármennyire is vigyázunk a cicánkra, könnyen előfordulhat, hogy a kertben való játszadozáskor megcsípi egy méh vagy egy darázs. A legtöbbször ez amiatt következik be, mert a cica játszani szeretne a repkedő rovarokkal, és vadászni kezd rájuk: mancsával leszorítja vagy megpróbálja megenni őket. Ez természetesen nem csak a kijárós cicákkal eshet meg: a nyáron nyitva hagyott ablakok-ajtók miatt könnyen berepülhetnek ezek a rovarok a lakásba is. (Mondanom sem kell, hogy természetesen ügyeljünk a nyílászárók macskahálóval vagy bukóablak-ráccsal történő ellátására, kiváltképp, ha emeleten lakunk – de ezek a rácsok sokkal nagyobb szeműek a szúnyoghálónál, így nem jelentenek akadályt a rovaroknak.)
Méh- vagy darázscsípés? Hogyan különböztessük meg?
Nagyon egyszerű: méhcsípés esetén a fullánk benne marad a sebben. Sőt, maga a méh is elpusztul a csípés után, míg darazsak esetén a tettes vígan továbbrepül.
A csípés tünetei
A legtöbb esetben a csípések inkább fájdalmasak, mintsem veszélyesek, és az enyhe helyi toxikus tünetek maguktól is viszonylag gyorsan elmúlnak. A helyzet akkor fordulhat komolyabbra, ha a csípés az orrán, száján éri az állatot, vagy ha véletlenül lenyelte a rovart, és az pl. a nyelvét csípte meg. Ilyen esetben fokozottan figyeljünk arra, hogy a kialakuló duzzanat nem akadályozza-e a légzést, és a veszély első jelére azonnal induljunk az állatorvoshoz!
Néhány cica, csakúgy mint mi, emberek, allergiás a méhek és darazsak mérgére. Ők az általános tüneteken kívül sokkal hevesebb reakciókat mutatnak, sőt, akár anafilaxiás sokkot is kiválthat a csípés. Ha tudjuk, hogy kedvencünk allergiás a rovarcsípésre, és mégis bekövetkezett a baj, haladéktalanul vigyük állatorvoshoz, és ne várjuk meg, amíg a helyzet súlyosbodik.
Általános tünetek:
- ijedtség;
- duzzanat, viszketés, bőrpír;
- vakarózás, az állat nyalogatja a fájó, viszkető pontot;
- csalánkiütés, a pofa, a szemhéj vagy száj szélének duzzanata.
Súlyosabb tünetek (főként allergia esetén):
- nehezített légzés;
- görcsrohamok, izomrángás;
- koordinálatlanság;
- levertség;
- hányás;
- ájulás.
A csípések kezelése
Ha méh csípte meg a cicát, azaz a fullánk benne maradt a bőrben, akkor legelőször is óvatosan távolítsuk el. Nagyon fontos, hogy ne nyomkodjuk vagy tekergessük, hanem egy csipesszel húzzuk ki, vagy kaparó mozdulattal távolítsuk el a bőrből. A fullánk végén ugyanis a méh hátrahagyja a méregzacskót is, amelyet megnyomva csak még több méreganyag kerül a sebbe.
A rovarcsípéseket enyhíthetjük, ha megfelelő lemosást alkalmazunk. A méh mérge savas jellegű, a darázsé pedig lúgos, így ellentétes kémhatású szerrel semlegesíthetjük a felületen maradt méreganyagokat, és megakadályozhatjuk, hogy még több jusson a vérkeringésbe. Éppen ezért méhcsípés esetén szódabikarbonátos vízzel (1 kisebb teáskanál bikarbonát 1 bögre vízben feloldva), míg darázscsípés esetén ecetes vízzel (ecet és víz 1:1 arányú keverékével) mossuk le.
Végül a csípés helyét hűsíthetjük törölközőbe csomagolt jeges borogatással.
Az állatot tartsuk szemmel, és időről időre ellenőrizzük, hogy a légzése normális-e. Ha tehetjük, nézzünk bele a szájába is. Ha a légzése szapora vagy hangos lesz, esetleg duzzanatot vélünk felfedezni a szájban, induljunk az állatorvoshoz. Ő valószínűleg anti-hisztamint fog adni a kedvencünknek, hogy megszüntesse a nehézlégzést.
Mondd el a véleményed: