Mint minden macskás ember, te is biztosan imádod hallgatni, ahogy a cicád dorombol. De mi is tulajdonképpen a dorombolás, és miért adják ki a cicák ezt a kissé furcsa, de megnyugtató hangot? És főképp: milyen hatással van a dorombolás a macskák és az emberek szervezetére?
Hogyan dorombolnak a cicák?
A dorombolás egy olyan, vibráló, berregő hang, amelyet a cicák a hangszálak, azaz a gégéhez tartozó izmok és a rekeszizom másodpercenkénti 20-30 felváltva történő elernyesztésével és megfeszítésével hoznak létre. Mivel belégzés és kilágzás közben is kiadják ezt a hangot, a dorombolást folyamatosnak érzékeljük, csak a ritmusa változik a légzéssel egyidejűleg.
Dorombolni nem csak a házimacskák tudnak, hanem például a vadmacska, a gepárd és a puma is. A dorombolás frekvenciája minden macskafaj esetében 25 – 150 Hz közé esik, a domináns frekvenciatartomány pedig 50 Hz körüli.
Mikor dorombolnak a cicák?
A dorombolás leggyakrabban az állat elégedettségét jelzi, azonban tévedünk, ha azt hisszük, hogy a macskák csak boldogságukban dorombolnak. A dorombolás egyik legjellemzőbb előfordulása, amikor az anyamacska az újszülött, még süket és vak kölyköknek dorombol, akik ettől megnyugszanak. Így a vackukban maradnak, illetve a vibrációt érzékelve könnyen visszatalálnak az anyjukhoz.
A másik leggyakoribb eset, ha a cica az emberekkel való interakció, azaz etetés vagy simogatás közben dorombol, de a macskák ezen felül akkor is dorombolnak, ha stresszesek, például az állatorvoshoz menet, vagy ha betegek és sérültek.
Miért alakult ki a dorombolás?
A legtöbb macskafaj képes kiadni valamilyen, a doromboláshoz nagyon közel álló hangot. Az tény, hogy ez egyfajta kommunikációs mód az anyamacska és a kölykei, valamint az ember, és néha más fajtársai között. Azonban ez még nem magyarázza meg azt, hogy miért is dorombolnak a cicák maguknak, ha rosszul érzik magukat.
Mivel a dorombolás aktív energiafelhasználással jár, evolúciósan csak akkor volt érdemes ezt a szokást megtartani, ha ennek valamilyen előnye van az állatra nézve. A kutatók így ebből a feltevésből kindulva kezdték vizsgálni a dorombolás élettani hatásait.
Elizabeth von Muggenthaler, az Észak-Karolinai Fauna Kommunikációs Kutatóintézet kutatója szerint a dorombolásnak valamilyen nagyon fontos (élettani) hatásának kell lennie ahhoz, hogy a különböző macskafajokban ilyen hosszú időn keresztül, a földrajzi elszigeteltségtől függetlenül fennmaradjon ez a jelenség. Mivel a macskák energiát fordítanak a dorombolásra, amikor sérültek vagy betegek, arra következtethetünk, hogy az így létrehozott vibrációnak gyógyító tulajdonságai vannak, sőt akár meg is mentheti a cica életét. Hasonló következtetéseket vont le Leslie A. Lyons, a Kaliforniai Állatorvosi Egyetem segédoktatója is.
A dorombolás tehát tulajdonképpen nem más, mint egy bio-mechanikus gyógyító mechanizmus. Élettani hatásait sokféle feljegyzés és kutatás bizonyítja:
- A legkorábban 1976-os orvosi feljegyzések igazolják, hogy a macskák a vártnál gyorsabban gyógyulnak fel a magasból való leesés során szerzett sérüléseikből, mint pl. csonttörés.
- Kutatások szerint az operációk után a házi macskák esetén kevésbé gyakoriak a komplikációk, mint például a kutyáknál.
- Egy 1996-os kutatás kimutatta, hogy a 20-50 Hz közötti frekvenciának való kitettség növelte a vastag bordák csontsűrűségét.
- Egy másik kutatás során a kis erősségű, alacsony frekvencia alkalmazása elősegítette asérült inak és izmok gyógyulását. Az 50-150 Hz közötti vibráció az akut vagy krónikus eredetű fájdalomban szenvedő betegek 82%-ának csökkentette a fájdalomérzetét.
- 1999-ben felfedezték, hogy 120 Hz-es mechanikus vibráció csökkenti az ínsorvadást.
- A 18-35 Hz közötti mechanikus rezgés elősegíti a feszült izmok ellazulását és növeli az inak nyújthatóságát.
A dorombolás élettani és gyógyító hatásai
A fentiek alapján látható, hogy a 25-120 Hz közötti vibráció számos betegség lefolyását enyhíti, így a dorombolással nem csak a cicák gyógyítják saját magukat, hanem ránk, emberekre is sok előnyös hatással van.
- Csökkenti a stresszt: a cica dorombolása nyugtatólag hat az idegeinkre és csökkenti a vérnyomást. Kutatások kimutatták, hogy a háziállatok nagyon jól hatnak a feszültség tüneteinek enyhítésére a gazdáikban, és ebben pont a cicák az elsők, akiket szorosan másodikként a kutyák követnek. Sőt, a Minnesotai Egyetem felmérése szerint azok, akiknek nincs macskájuk, 40%-kal magasabb eséllyel kapnak szívrohamot, mint azok, akik boldog (és dorombolással stresszmentesített) cicatulajdonosok.
- Erősebb csontok: ha a szervezetet 25 – 50 Hz közötti vibráció éri, a csontok sűrűsége nagyobb lesz, és a törött csontok is gyorsabban gyógyulnak.
- Hasonlóan jó hatással van a dorombolás az inak, izmok és szalagok gyógyulására.
- Elősegíti a gyógyulást: a dorombolás frekvenciájának megfelelő rezgéseknek kitett szervezet könnyebben leküzdi a gyulladásos folyamatokat és a fertőzéseket, ezáltal a sebek is gyorsabban gyógyulnak.
- A dorombolás vibrációja csökkentheti a nehézlégzés (dyspnea) tüneteit, a cicákban szintúgy, mint bennünk, emberekben.
És a végére egy érdekesség: egy régi állatorvosi mítosz szerint, ha egy macskát teszünk egy törött csontokkal teli szobába, a csontok összeforrnak. Habár ezt talán túlzás elvárnunk a macskánktól, azonban annyi bizonyos, hogy sok előnye van annak, ha egy (kettő, három…) cicával osztjuk meg a lakásunkat és az életünket. 🙂
Ha épp úton vagy, vagy más miatt nincs lehetőséged szeretett kedvenced nyugtató dorombolását hallgatni, próbáld ki ezt az internetes dorombolás-szimulátort, amely bárhol elérhetővé teszi az élményt, sőt még a különböző beállításokkal is kísérletezhetsz:
Mondd el a véleményed: