Ha a kedvencünk testhőmérséklete a külső környezeti hatások (tehát nem betegség során kialakuló láz) miatt egy bizonyos értéket meghalad, hőgutáról, azaz hyperthermiáról beszélünk. A hőguta kialakulásáért a legtöbbször az extrémen magas külső hőmérséklet felel, de a közvetlen napsütés és a magas páratartalom felgyorsítja a tünetek megjelenését. Szintén súlyosbító tényező a melegben történő testmozgás, a lázzal járó betegségek, valamint a légszőszervi betegségek megléte.
Lássuk, mit tehetünk, hogy időben felismerjük a bajt, és hogyan nyújthatunk megfelelő elsősegélyt.
Nyáron egy bezárt autóban a hőmérséklet 50°C fölé is emelkedhet. Még egy viszonylag kellemes, 15-20°C-os kinti hőmérséklet esetén is a kocsiban a hőmérséklet akár 5°C-ot is emelkedhet. Nyáron egy napon hagyott autóban akár 6 perc leforgása alatt is elpusztulhat a bent hagyott állat! Tehát SOHA, SEMMILYEN KÖRÜLMÉNYEK KÖZÖTT ne hagyd a kocsiban a kedvencedet.
A macskák és kutyák hőháztartása
Az egészséges cicáknál és a kutyáknál a testhőmérséklet a végbélben mérve 38,2 – 39,2 °C közötti. 39,2 °C fölött már lázról, hőemelkedésről van szó, és könnyen kialakulhat a hőguta is.
Kedvenceink csak a talppárnáikon keresztül izzadnak, azonban ez egy bizonyos hőmérséklet fölött már nem jelent megfelelő mértékű hűtést. A kutyák emiatt főképp lihegéssel igyekeznek hűteni magukat, míg a cicáknál a gyors zihálás mellett az is jellemző, hogy a bundájukat nyalogatják, hiszen a párolgás is segíti a hűtést. Azonban magas páratartalom vagy szélsőségesen magas hőmérséklet esetén ezeknek a hőleadási módoknak a hatásfoka túlságosan alacsony.
A tünetek és következmények
A hőguta diagnózisának felállítása viszonylag egyszerű. Amennyiben a környezeti feltételek adottak (nyár, meleg, napsütés, magas páratartalom, bezártság, stb.) és az állat az alábbi tünetek némelyikét produkálja, szinte biztosra vehetjük, hogy a háttérben a túlmelegedés áll.
- az állat izgatottan keresi a hűvösebb helyeket
- erőteljesen, hangosan zihál, a légzés felgyorsul
- a nyálkahártyák és a nyelv színe sötétvörös, később szürkés-vörös
- nyáladzás
- hányás, hasmenés – előfordulhat, hogy véres
- orrvérzés
- gyengeség, izomrángás
- ájulás, kóma
A hőguta következtében a létfontosságú szervek működésében (máj, vese, tüdő, szív és agy) zavar lép fel, így ha az állat nem kap azonnali kezelést, a hőguta halálos!
Az elsősegély – mit tegyünk?
Ha csak a gyanúja is fennáll a hőgutának, mérjük meg a kedvencünk tetshőmérsékletét a végbélben. Ha ez az érték magasabb, mint 39,5°C, azonnal kezdjük el az állat hűtését:
- vigyük hűvös, árnyékos helyre,
- állítsunk felé egy ventilátort,
- a szőrét töröljük le hideg vizes ruhával,
- nedves törölközővel fedjük a hasi részt, a horpaszt, stb.,
- a lábait (vagy súlyosabb esetben az egész állatot) mártsuk hűvös vízbe,
- ha sikerült 39,2-39,5°C közé levinni a testhőmérsékletét, biztosítsuk a folyamatos friss, hideg ivóvizet számára, és hagyjuk a hűvösön pihenni,
- vigyük el állatorvoshoz, hogy megbizonyosodhassunk arról, hogy nem léptek-e fel szervi károsodások.
Ha az állat testhőmérséklete 40,5°C-nál magasabb, az állapota már életveszélyes. A fentiek szerint kezdjük meg a hűtést, de a lehető leghamarabb állatorvoshoz kell vinni. Ilyen esetben már infúzióra és egyéb kezelésekre is szükség van a megmentéséhez, hiszen ilyenkor a fő veszélyt a létfontosságú szervek károsodása jelenti.
Mit ne tegyünk?
- Ne hűtsük az állatot jéghideg vízzel, vagy jéggel. A túl hideg víz a bőr közelében levő hajszálereket és perifériás ereket összehúzza, amelyek így, mintegy hőszigetelő réteget képezve megakadályozzák a mélyebb rétegek és a belső szervek hűtését.
- Ne hűtsük túl az állatot: ha a testhőmérséklete 39,2-39,5°C közé esett, hagyjuk abba az intenzív hűtést.
- Ha magától nem iszik, ne próbáljuk itatni, mert víz kerülhet a tüdejébe.
A megelőzés
A nyári melegek alkalmával fokozottabban figyeljük a cicáink és kutyáink (és más kisállataink) jólétére. Mindig biztosítsunk nekik elgendő friss, hideg ivóvizet, és hűvös, árnyékos pihenőhelyet. Ne hagyjuk őket egész nap a kinti melegben és napsütésben: legalább a déli órákban engedjük be őket a házba. Ha lehet, napközben ne szállítsuk őket autóban, és természetesen sose hagyjuk őket magukra a kocsiban.
A kánikulát ezen felül még egy csomó más módon is elviselhetőbbé tudjuk tenni a négylábú kedvenceink részére. Ezekről bővebb leírást találhatsz ezekben a cikkekben: Így vigyázz a cicádra (és kutyádra) nyáron; Hűsítő nasik nyárra, cicáknak és kutyáknak.
Forrás: Hungarovet Állatkórház, www.mancsok.hu
A kiemelt kép forrása: www.publicstuff.com
Mondd el a véleményed: